Blog

„Kochaj ludzi, używaj rzeczy”

Epidemia nadmiaru  jest rozpowszechniona na  całym świecie podobnie jak covid-19 i ma z nim wiele wspólnego. Zapadamy na nią nagle, zupełnie nieświadomi. Objawia się obrastaniem w rzeczy , których nie używamy, które nie są potrzebne w aktualnym momencie życia, ale może kiedyś „przyda się”.  Działa skrycie i powoli  powodując przytłoczenie, nadmiar myśli, kłopoty finansowe, zawodowe, prywatne. Antidotum przyszło w postaci innej pandemii – wirusa covid-19, który ujawnił czego naprawdę potrzebujemy do przeżycia. Brutalnie ogołocił nas z ułudy jakoby jakiekolwiek materialne rzeczy mogły pomóc nam przeżyć, być zdrowymi i budować więzi. Okazało się, że zamknięci w domach, odizolowani potrzebujemy jedynie wygodnych dresów, dobrego internetu, jedzenia i …. relacji z innymi. 

„Kochaj ludzi, używaj rzeczy” autorstwa Joshuy Fields Millbourna i Ryana Nicodemusa to przewodnik nie tyle minimalistycznego życia co życia według prawdziwych potrzeb.   Czy rzeczywiście używamy tych wszystkich rzeczy, w które zaopatrywaliśmy się przez lata?  Kto lub co jest niezbędne  do bycia szczęśliwym? Nasze piwnice, garaże, strychy wypełnione są starymi magazynami, ekwipunkiem sportowym, starym sprzętem typu dvd, a nawet kasetami video. Czy cokolwiek przydało się  podczas pandemii? Których rzeczy użyjemy gdy natura ponownie postawi nas w sytuacji „wielkiej niewiadomej”? 

Autorzy znani z inspirującego filmu „Minimalizm” dostępnego na platformie Netflix, proponują czytelnikom głęboką wewnętrzną podróż, zadając szereg pytań dotyczących naszego stosunku nie tylko do rzeczy materialnych. Jaka jest nasza prawdziwa relacja z prawdą, wartościami, pieniędzmi, kreatywnością, ludźmi i samymi sobą? Jak często odpowiadamy sobie na pytanie: kim jestem? Jakie są moje wartości i czy kieruję się nimi w życiu? Jak bardzo znamy samych siebie? Okazuje się, że uczciwe odpowiedzi mogą nagle wyprowadzić nas z zadłużenia, kredytów, niewłaściwych relacji, zbyt dużych domów, błędnych wyborów. Mogą pozwolić nam oszczędzać, robić pasjonujące i inspirujące rzeczy zawodowe, być w końcu szczęśliwymi, a przede wszystkim wolnymi ludźmi. 

Minimalizm w wydaniu Millbourna i Nicodemusa wychodzi daleko poza nasze zasoby materialne. Autorzy proponują nam nauczenie się jak ograniczyć nie tylko kompulsywne zakupy i przywiązanie do rzeczy z przeszłości, ale przede wszystkim wpływ jaki  mają na nas media, reklamy i inni ludzie. „Ostatnie wolne miejsca”, „ostatnie mieszkania”, „edycja limitowana” , „must have” to hasła współczesnego marketingu, który usiłuje nam często wmówić, że będziesz ostatnim, który czegoś nie ma. Podświadomie chcą w nas wzbudzić poczucie wykluczenia, bycia gorszym, żerują na naszych emocjach i często zwykłej niedojrzałości. Millbourne i Nocodemus opowiadają własne historie wyzwalania się spod wpływu tych haseł, innych ludzi, ich oczekiwań i odkrywania własnych potrzeb. W którymś momencie zachęcają do odpowiedzi na pytanie: czy to TY tego chcesz czy może ktoś inny? Jaka TWOJA wewnętrzna potrzeba tym kieruj i czy jest ona na pewno TWOJA?  

W „Kochaj ludzi, używaj rzeczy” dostajemy wiele pytań i ćwiczeń związanych właśnie z tym problemem: dlaczego ulegamy powszechnym wpływom? Dlaczego  nie chcemy być oryginalni tylko wyglądać i mieć to co „wszyscy”? Dlaczego wyjście poza system wzbudza w nas tak dużo lęku, że wolimy pracować bez pasji, mieć związki bez miłości, ignorować nasze wartości? Dlaczego wolimy chwilową przyjemność i jednocześnie znosimy długotrwałe cierpienie?  

„Przeciwieństwem uzależnienia nie jest trzeźwość. Przeciwieństwem uzależnienia jest połączenie” piszą autorzy, odnosząc się do czasu pandemii. To właśnie połączenia, więzi, kontaktu z innymi ludźmi brakuje nam najbardziej. Nie nowego smatrfona, ale bliskości, rozmów, przytulenia, wspólnej kawy, zabawy, dzielenia się sobą. To na brak wspólnoty zachorowaliśmy bardziej niż na covid-19. Jego udało się opanować w ciągu roku, mamy szczepionkę. Skutki izolacji będziemy leczyć przez lata tylko dlatego, że zamiast pielęgnować więzi, przerabiać czasami trudne relacje, uczyć się siebie,  woleliśmy rzeczy. 

Kochaj ludzi…. dziel się, działaj z intencją, miej swój realny wkład w życie innych. Oddaj rzeczy, których nie używałeś przez ostatnie 90 dni potrzebującym, wspieraj innych w ich rozwoju. 

Używaj rzeczy…. pytaj siebie czy to mi jest potrzebne? Dokonuj zakupów nie pod wpływem impulsu, a z głębokim przekonaniem, że ta rzecz będzie używana przez lata, pomijaj reklamy, słuchaj siebie i prawdziwych potrzeb. Bądź szczęśliwy i wolny!

„Kochaj ludzi, używaj rzeczy” – Joshua Fields Millbourna i Ryan Nicodemus
Wydawnictwo Galaktyka 2021

4 lutego 2022

Go to top

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na “Akceptuję”. AKCEPTUJĘ